18 grudnia 2013
Etykieta jest nudna – każda dama o tym wie, ale jednak jeżeli chcemy funkcjonować w społeczeństwie i oczekujemy od innych szacunku, kulturalnego zachowania, to sami powinniśmy stosować się do pewnych zasad. Przypomnijmy o kilku z nich, wg mnie jednych z najważniejszych. Zwłaszcza teraz, w okresie świątecznym, kiedy będziemy spotykać się z rodziną. Część z nas po raz pierwszy zawita jako gość w domu swojej ukochanej/ukochanego i zapewne nikt nie chce popełnić faux-pas.
3 magiczne słowa
Nie chodzi o to, żeby w każdy wypowiedzianym przez Was zdaniu były co najmniej dwa z tych słów. Jednakże z pewnością wujek ucieszy się, gdy podziękujecie za podanie sałatki, tata, gdy poprosicie o nalanie lampki wina, a młodszy brat, gdy przeprosicie go za zahaczenie wymachującą z nudów nogą.
Przedstawienie
Tak, przyznaję – od lat strzelałam gafę za gafą. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że robię coś nie tak. Sprawdziłam, zgadza się. Robiłam dokładnie odwrotnie niż powinnam. Należy starszej osobie przestawiać młodszą, wyższej stanowiskiem niższą, kobiecie mężczyznę, a zatem „Mój chłopak – moja mama”. Nigdy odwrotnie!
Podanie ręki
Tutaj obowiązuje ta sama zasada – zawsze starsza osoba podaje rękę młodszej, wyższa stanowiskiem niższej, kobieta mężczyźnie. Panowie, pamiętajcie, że to dama decyduje czy chce zostać pocałowana w rękę, właśnie poprzez sposób jej podania.
Zapraszam do stołu
Wreszcie możemy zasiąść do stołu. To tutaj najwięcej się dzieje i czyhają na nas kolejne pułapki. Nie będę Wam opowiadać, że niedopuszczalne jest mlaskanie itd, natomiast zajmiemy się sztućcami. Przyszła kolej na anegdotkę. Gdy miałam sześć lat babcia nauczyła mnie prawidłowo posługiwać się widelcem i nożem. Przez kilka kolejnych tygodni jadłam bardziej wzorowo niż rodzice ;) Jednak z czasem mi przeszło i do łask wrócił widelec, a nóż zgubił się w drodze na stół. Cały czas jednak pamiętałam, że jedząc publicznie należy używać też noża. 4 klasa podstawówki, obiad na szkolnej wycieczce. Byłam zdziwiona, trochę przerażona, że nikt (nawet nauczyciele) nie jedzą używając obu sztućców, lecz samego widelca. Inne dzieci patrzyły na mnie jak na kosmitę, gdy kroiłam mięso nożem.
Większość z nas wie gdzie powinny leżeć sztućce na stole. Jeśli nie, przypomnijmy – widelec po lewej, nóż po prawej stronie talerza, łyżka też, lecz od zewnętrznej strony. Dlaczego? Ponieważ jest zasada, że do każdego kolejnego dania korzystamy z najbardziej skrajnie ułożonych sztućców.
Co ze sztućcami do deserów? Mnóstwo osób ma problem z ich prawidłowym ułożeniem. Aby lepiej zapamiętać, w którym kierunku powinny być skierowane widelczyk i łyżeczka żartuję, że małe sztućce są „zbuntowanymi dziećmi-nastolatkami” dużych. Zatem zawsze są skierowane w przeciwną stronę do swoich „rodziców” ;)
Czy na powyższej fotografii młoda dama prawidłowo nakryła stół? ;)
Przechodzenie przodem czy tyłem?
Czy to przy stole, czy na auli wykładowej, w teatrze, kinie itd. należy przechodzić PRZODEM do człowieka siedzącego na swoim miejscu. Wiele razy widziałam ułożone osoby, świetnie wykształcone, które są odwrócone plecami (żeby nie powiedzieć gorzej). Wystrzegajcie się tego błędu, to jedna z najgorszych gaf jakie można popełnić.
W komentarzach napiszcie czy wolałybyście żyć w czasach, kiedy gruntowna znajomość etykiety była nieodłączna w codziennym życiu. A może cieszycie się, że rewolucję obyczajową mamy już za sobą i tak po prostu możecie pogadać z mamą, leżąc na kanapie w dresach? ;)
Źródła grafiki1 grafiki2 grafiki3 grafiki4 grafiki5 grafiki7
Tagi: etykieta, jak przedstawiać, jak się zachować, jak ułożyć sztućce na stole, kto podaje rękę, podanie ręki, przedstawienie, przy stole, savoir vivre, savoir-vivre, sztućce na stole
© 2024 WenuS lifestyle, blog lifestyle lifestylowy | Theme by Eleven Themes
bardzo fajny pots Kochana! niektorym w zyciu codziennym bardzo by sie przydal!
Och, przechodzenie! potwierdzam, często ludzie przechodzą 'gorszą’ stroną ;)
<3
http://rozaliafashion.blogspot.com/2013/12/black-look.html
bardzo fajny post, zwłaszcza, że jest to bardzo wazne w naszym życiu. Szkoda,że niektórzy po prostu nie stosują.
Cieszę się, że mamy za sobą sztywne trzymanie się takich zasad. Lubię swobodę, choć to nie znaczy, że nie znam podstawowych zasad odpowiedniego zachowania. Ale po co ograniczać się przy rodzinie, przecież to nasi najbliżsi.
Niestety mnóstwo ludzi zapomina o podstawowych zasadach.
I the photo with the dog is amazing!!
http://laviecestchic.blogspot.it
Ja też zawsze popełniałam gafę z przedstawianiem :D Bardzo fajny pomysł na wpis :)
bardzo przydatny post, czasami ludzie zapominają o tych prostych zasadach :)
pozdrawiam i udanych świąt :)
piękna sprawa, warto pamiętać o tym w życiu codziennym :)
świetnie, że poruszyłaś ten temat…trzeba dbać o kulturę i dobre wychowanie, pracuję z ludźmi i widzę jak mają problem z powiedzeniem „dzieńdobry” nie mówiąc już o wyższych lotów konwenansach
Kultura ucieka z naszych głów… poczucie dobrego smaku niestety też. Ale dzięki takim wpisom jest szansa, że będzie lepiej :)
Bardzo dobry temat. Kurcze, wstyd przyznać, ale popełniłam kilka niezłych gaf:) Na pewno po tym wpisie zapamiętam kilka ważnych zasad! Dzięki.